You are currently viewing Ubrania vintage, czyli slow fashion z drugiej ręki
Ubrania vintage, czyli slow fashion z drugiej ręki

Slow fashion to nie tylko kupowanie nowych ubrań wyprodukowanych lokalnie, przez niewielkie marki i z wysokiej jakości materiałów. To również dbanie o ubrania, które już mamy w swoich szafach oraz inwestowanie w odzież z drugiej ręki, zachowując obieg cyrkularny tekstyliów.

Czy „vintage” znaczy „eko”?

Ubrania second hand zawsze będą bardziej ekologiczne niż te nowe, bo aby je kupić, nie jest potrzebna dodatkowa produkcja. Nie trzeba uprawiać surowca, tworzyć nowej przędzy, szyć ani farbować. Nie jest konieczny chemiczny ani mechaniczny recykling surowca. Ta rzecz już istnieje – musimy tylko znaleźć dla niej nowe zastosowanie. W sklepach i w internecie mamy wiele możliwości wyszukania czegoś odpowiedniego dla siebie i nadania ubraniu zupełnie nowego życia, we własnej szafie. 

Od ok. 20 lat mamy do czynienia z kulminacją fast fashion, a ostatnio nawet ultra fast fashion, które charakteryzują się niską jakością materiałów, nowymi kolekcjami co 2 tygodnie (a u producentów typu Shein nowe modele pojawiają się każdego dnia!), syntetycznymi tkaninami oraz słabym wykonaniem, ponieważ szwalnie (zwykle w krajach Globalnego Południa) mają ogromną dzienną normę do wyrobienia i muszą pracować szybko. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ubrania starsze niż 20 lat, które można znaleźć
w sklepach z odzieżą używaną, będą lepszej jakości niż te dostępne obecnie w sieciówkach.

Poszukiwania perełek vintage

Ciężko jest znaleźć wady ubrań z drugiej ręki. Czasem trafiamy na poplamione rzeczy o dziwnym zapachu, a te najpiękniejsze sztuki kosztują tyle samo, co nowe rzeczy w sklepach. Coraz trudniej jest znaleźć perełki vintage, ponieważ z czasem jest ich mniej. Sieciówkowa masówka zalewa też second handy, dlatego wybór jakościowych płaszczy czy dobrze skrojonych, wełnianych marynarek, jest coraz mniejszy.

Warto jednak poświęcić trochę czasu i znaleźć to wyjątkowe ubranie, które posłuży nam przez lata. Nowej bluzki czy sukienki nie musimy mieć szybko – a takie poszukiwania tylko nam pokażą, czy dana rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna. W poszukiwaniach ubrań z drugiej ręki pomoże na pewno znajomość niszowych marek – również tych starszych albo niedostępnych w Polsce. Przed zakupem należy sprawdzić skład materiału – najlepiej, jeśli jest to w 100% tkanina naturalna (bawełna, wełna, len, jedwab, skóra) albo sztuczna (wiskoza), o gęstej gramaturze i miła w dotyku. Ważna jest też jakość wykonania (proste i mocne szwy) oraz nadruku (który nie kruszy się ani nie spiera). Rozmiarówka ubrań jest bardzo różna, dlatego w sklepach stacjonarnych najlepiej je przymierzyć, a kupując online – zapytać
o wymiary. W lumpeksach można też dostać rzeczy nowe, które ciągle mają metki. Warto dać szansę bieliźnie, strojom sportowym czy butom z drugiej ręki, które nigdy nie były noszone. 

Perełki vintage czekają na ciebie nie tylko w lumpeksach czy na portalach typu Vinted. Takie poszukiwania można zacząć… we własnym domu. Przejrzeć szafę babci, mamy, albo starszej siostry. A nawet taty, który ciągle przechowuje skórzaną ramoneskę z czasów młodości albo wojskowy plecak. To unikatowe rzeczy, które ciągle nadają się do użytkowania. Zawsze można je przerobić – męskie koszule zwęzić, bluzki przefarbować, a w spodniach skrócić nogawki. Wielu rękodzielników zajmuje się upcyclingiem, czyli przerabianiem starych ubrań oraz innych tekstyliów na zupełnie nowe rzeczy. Jeśli brakuje ci pomysłu na starą, jeansową kurtkę, pomyśl nad oddaniem jej w ręce artystów, którzy dzięki naszywkom i przeróbkom zrobią z niej nowoczesny, kolorowy dodatek, idealny na festiwale i letnie imprezy. Albo
z dziadkowej kurtki uszyją jeansową torbę – miły akcent, który jest nie tylko eko, ale też będzie miał dużą wartość sentymentalną.

Nowy styl ze starych ubrań

Odzież vintage to wszystko, co zostało wyprodukowane 20 lat temu, lub jeszcze wcześniej. To nie konkretna moda, ale poszukiwanie wygody, indywidualnego wyrazu oraz własnej ekspresji poprzez rzeczy, które już istnieją i zostały wyprodukowane przez przeróżne osoby i marki, nawet te w odległych krajach. To pewnego rodzaju eklektyzm, który dzięki połączeniom ubrań z innych epok, rozmaitych tkanin, wzorów i tekstur, pozwala nam stworzyć własny, niepowtarzalny, autentyczny i zupełnie nowy styl.